Tak! Postawmy sobie odpowiedzialne eko postanowienia noworoczne! Właściwie nie muszą być noworoczne, wszyscy wiemy, jak to z nimi bywa. Zacznijmy już dziś!
W ramach wzajemnego wspierania się w odpowiedzialnych wyborach stworzyłam listę kilku kroków, które pomogą być nam bardziej eko w nowym roku.
Jak przeżyć rok 2022 bardziej ekologicznie? Wprowadź drobne zmiany!
Rezygnuję z jednorazówek!
Słuchajcie, naprawdę nie ma nic prostszego. Każdy z nas chodzi na zakupy i to się nie zmieni. To, co jednak możemy zrobić to wykorzystać torby, które każdy z nas ma w domu. Korzystanie z jednorazówek to prawdziwa katastrofa dla planety. Plastikowa torba, która będzie używana maksymalnie przez godzinę, może również rozkładać się nawet 1000 lat…1000 lat! To zdecydowanie nie jest warte przeniesienia zakupów z miejsca A do miejsca B. Otwórzcie szafkę w domu i zabierzcie torbę ze sobą. Niech to będzie pierwszy punkt na waszej liście eko noworocznych postanowień.
Postawię na więcej ruchu
Jak wiemy ruch to zdrowie. Okazuje się, jednak że ruch to również wspieranie matki ziemi. Zostawiając samochód pod domem i przesiadając się na rower, hulajnogę czy po prostu wybierając się na spacer, minimalizujemy zanieczyszczenia w powietrzu i mamy szanse na lepszą kondycję na lato! Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, ale nie warto odrzucać tych momentów, w których możecie to zrobić. W internetowej mapie możecie sprawdzić, jakie trasy rowerowe są wokółwaszego miejsca zamieszkania. Może okazać się, że do pracy znacznie łatwiej będzie dojechać Wam rowerem, niż szukać miejsca parkingowego w centrum miasta.
Kupię butelkę wielorazową
Co tu dużo mówić, zgodnie z danymi z 2020 roku, każdy Polak średnio zużywa 160 kilogramów plastiku rocznie. To bardzo dużo, prawda? Pomyślimy przy tym, że również wielu Polaków pije od około półtora do 3 litrów wody dziennie. Spora część tej wody pochodzi z plastikowych butelek. Pomyślmy, gdyby każda z tych osób korzystała z wielorasowych butelek z filtrem, jak wiele produkcji plastiku można byłoby oszczędzić?
Będę segregować odpady
Obecnie, jest to obowiązek każdego obywatela naszego kraju, ale nasza mentalność bywa przekorna. W tym przypadku nie warto być przekornym. Segregowanie odpadów to jedna z podstawowych metod dbania o środowisko. Dzięki segregacji możliwy jest recykling, czyli odzyskiwanie surowców z odpadów. Niestety, wciąż jesteśmy w momencie, w którym zaledwie około 10% odpadów podlega recyklingowi, a prawie 1/3 trafia do oceanów, po to, by zanieczyszczać środowisko i krzywdzić zwierzęta. Możemy przyczynić się do minimalizowania takich zjawisk!
Będę oszczędzać wodę
Mówi się, że woda stanie się w końcu towarem deficytowym. Potraficie sobie to wyobrazić? Właśnie dlatego tak ważne jest, aby nie marnować jej bezmyślnie. Wody potrzebujemy bardziej niż czegokolwiek innego do życia, ale kiedy mamy jej w nadmiarze, nie zastanawiamy się nad tym, czy warto ją oszczędzać. Podpowiedź brzmi-warto. Jak oszczędzać wodę? Zakręcaj kran w trakcie prysznica, mycia zębów, czy naczyń. Jeżeli możesz, korzystaj ze zmywarki i oszczędnego trybu mycia. Możesz również zamienić kąpiel w wannie na szybki prysznic.
Będę myśleć, zanim kupię
Tu chodzi przede wszystkim o przemyślane decyzje zakupowe. Postawmy sobie eko noworoczne postanowienie, że nie omamią nas wielkie napisy SALE, -50% i inne marketingowe chwyty, które przekonają nas do kupienia rzeczy, których nie potrzebujemy. Warto robić sobie listę rzeczy, które są nam niezbędne. Jeżeli będziemy się jej trzymać, to nie pozwolimy sobie na zakupy niepotrzebnych rzeczy, które będą kurzyły się w kącie.
Przemyślę, zanim wyrzucę
Zanim coś wyrzucimy, warto zastanowić się, czy nie możemy tego wykorzystać w jakiś inny sposób lub, czy ta rzecz nie przyda się komuś innemu. Pamiętajmy, że na świecie jest wiele osób w potrzebie, być może będą one zadowolone właśnie z tego, co nam nie jest już potrzebne. Na portalach społecznościowych z pewnością pojawią się grupy wymiany różnych rzeczy.
Przed Wami najprostsze sposoby na wsparcie naszej planety. Codzienne czynności, które nie wymagają od nas nadludzkich możliwości! Zrealizujcie, choć część z nich, a eko noworoczne postanowienia będą spełnione!